Należyte sformułowanie postanowień umów funkcjonujących w obrocie gospodarczym wymaga doświadczenia oraz interdyscyplinarnego podejścia osoby przygotowującej takowy dokument. Wynika to z faktu, że obowiązujące w Polsce przepisy prawa przewidują wiele rodzajów umów. Ponadto zasada tzw. swobody umów pozwala na kształtowanie kontraktów, które nie mieszczą się w określonych prawem podziałach, ale zaspokajają nietypowe wymagania danej transakcji.
Nasz zespół prawników, dbając o interes klientów kancelarii, uwzględnia ww. czynniki przy sporządzaniu kontraktów. W swojej karierze wspieraliśmy klientów przy różnego rodzaju kontaktach biznesowych, wymagających przygotowania wieloaspektowych postanowień umownych. Świadcząc w przedmiotowym zakresie pomoc prawną, dbamy zarówno o zgodność transakcji z przepisami prawa, jak i realizację intencji klienta oraz ochronę jego interesów. Do każdej umowy podchodzimy indywidualnie i dokładamy wszelkich starań, by transakcja została zrealizowana bez tworzenia niezrozumiałych dla jej stron postanowień umownych.
Powszechne rodzaje umów na rynku gospodarczym
Do najczęściej funkcjonujących w obrocie gospodarczym umów zaliczyć należy umowę sprzedaży, umowę najmu, umowę dzierżawy oraz umowę o świadczenie różnego rodzaju usług. Poza powyższym portfolio naszych prawników zapełniają umowy branżowe, w tym: umowy o roboty budowlane, umowy rezerwacyjne, umowy deweloperskie, umowy wspólników, umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych, umowy cesji wierzytelności, przekazu.
Umowa sprzedaży
Z umową sprzedaży zetknął się chyba każdy, nawet jeżeli nie przybrała ona formy spisanej. Jej istota sprowadza się do przeniesienia własności rzeczy na kupującego za zapłatą odpowiedniej ceny. Umowy takie zawierane są w życiu codziennym w każdym sklepie. W obrocie gospodarczym ich waga jest zazwyczaj większa, a obejmują one np. udziały w spółce, przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część.
Umowa najmu oraz umowa dzierżawy
Umowa najmu oraz umowa dzierżawy posiadają wspólny mianownik, jakim jest oddanie rzeczy (odpowiednio) najemcy lub dzierżawcy do używania. Przykładem takiej rzeczy jest np. mieszkanie (najem) lub hala produkcyjna (dzierżawa). Na tym przykładzie można zobrazować różnicę między tymi umowami, którą jest uprawnienie dzierżawcy do pobierania pożytków z rzeczy dzierżawionej.
Umowa o świadczenie usług
Umowa o świadczenie usług zakłada zobowiązanie jednej ze stron do świadczenia usług na rzecz drugiej strony, która wypłaca z tego tytułu odpowiednie wynagrodzenie. Usługi te mogą mieć różny charakter, zaczynając od usług związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem, aż po usługi polegające na obróbce określonego surowca czy produkcji określonego towaru.
Wsparcie naszych prawników obejmuje:
- doradztwo na etapie przedtransakcyjnym, obejmujące między innymi pomoc w doborze właściwego rodzaju umowy do planowanego dalszego działania;
- przygotowanie projektu umowy uwzględniającego uzgodnienia biznesowe oraz interes klienta,
- wsparcie w trakcie negocjacji warunków kontraktu, w tym w zakresie wyboru optymalnej formy zabezpieczenia (weksel, hipoteka, poręczenie, zastaw etc.);
- bieżącą pomoc prawną na etapie wykonywania umów lub sporów mogących powstać na gruncie ich realizacji.