Kluczową rolę w udziale sektora publicznego w gospodarce pełnią zamówienia publiczne. Umożliwiają one podmiotom publicznym nabywanie dóbr oraz usług od przedsiębiorstw prywatnych. Wiele działów i obszarów gospodarczych czerpie korzyści ze środków publicznych, a to z kolei przekłada się na rozwój przedsiębiorstw.
W trakcie procesu o udzielenie zamówienia publicznego instytucje oceniają oferty pod kątem zarówno spełniania wymagań technicznych, jak i formalnych – ostatecznie dokonując wyboru najlepszej spośród nich.
Praca z podmiotem profesjonalnym, jakim jest prawnik, pozwala przedsiębiorstwom, które biorą udział w postępowaniach przetargowych, zapanować nad organizacją takiego postępowania oraz nad jego dalszym przebiegiem. Przy tak dużej konkurencyjności na rynku zamówień publicznych niezbędna jest bowiem nie tylko wiedza w zakresie specyfiki danej branży, ale również znajomość uregulowań krajowych.
Obsługa dla wykonawców
Wykonawcą zamówienia może zostać podmiot, który podjął się uczestnictwa w jawnym postępowaniu, i który poddany został rygorom procedury przetargowej. Wybranie przez zamawiającego konkretnego wykonawcy zobowiązuje go zatem do realizacji umowy na wykonanie zamówienia publicznego i do działania zgodnie z przepisami prawa.
Udzielając wsparcia merytorycznego klientom, na każdym etapie procedury przetargowej działamy tak, aby zniwelować ewentualne ryzyko niepowodzenia przy wykorzystaniu środków ochrony prawnej.
Poruszając się po obszarze specjalizacji, jaką są zamówienia publiczne, nasz zespół dzięki zdobytemu doświadczeniu wesprze przy przygotowaniach do udziału w postępowaniu. Dokonamy analizy oraz interpretacji między innymi: przepisów prawa krajowego i wspólnotowego, treści ogłoszenia o zamówieniu (pod kątem zgodności z obowiązującymi aktualnie przepisami) wraz ze specyfikacją warunków zamówienia (SWZ). Sporządzimy ofertę, która pozwoli wykonawcy na wzięcie udziału w procesie ubiegania się o zamówienie publiczne.
Mamy świadomość, że nie wszystkie działania da się przewidzieć, dlatego nasze przygotowanie jako podmiotów profesjonalnych obejmuje również konstruowanie ewentualnych odwołań, sprzeciwów oraz podjęcie się (w sytuacjach koniecznych) reprezentacji wykonawców w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Klienci mogą również polegać na naszej reprezentacji, w przypadku, gdy pomimo wymiany pism na wcześniejszym etapie koniecznym okaże się przygotowanie skargi do sądu na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej.
Obsługa dla zamawiających
Zamawiającym w postępowaniu publicznym jest podmiot, który jest zainteresowany określonym dobrem lub usługą i podejmuje działania zmierzające do ich zamówienia. Będąc zamawiającym, w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, również należy pamiętać o obowiązku przestrzegania aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących zamówień publicznych – zwłaszcza do przeprowadzenia postępowania w jawny, przejrzysty sposób i dokonania wyboru wykonawcy na podstawie określonych kryteriów i zasad uczciwej konkurencji.
Współpraca zamawiających z prawnikiem pozwala na sprawniejsze funkcjonowanie w procedurach związanych z przygotowaniem takiego postępowania. Obsługując klientów znajdujących się w roli zamawiającego, wiemy, w jaki sposób pomóc przy sporządzaniu: wewnętrznych regulaminów zakupowych, przy ogłoszeniach dla potencjalnych wykonawców – w zakresie specyfikacji warunków zamówienia oraz postanowień umowy (weryfikacji jej treści i przygotowania możliwych wzorców).
Na dalszych etapach prowadzonych postępowań, zweryfikujemy w zakresie formalnym oferty złożone przez przyszłych wykonawców, a także doradzimy przy wyborze najkorzystniejszej z ofert. Analogicznie, jak w przypadku obsługi prawnej wykonawców, jesteśmy przygotowani na reprezentację w prowadzonych rozmowach, negocjacjach, a w sytuacjach koniecznych do reprezentacji przed instytucjami państwowymi.
Zakres obsługi:
- merytoryczne wsparcie wykonawców w zakresie ubiegania się o zamówienie publiczne – począwszy od etapu sporządzania oferty;
- konstruowanie i weryfikacja umów z podwykonawcami oraz podmiotami trzecimi (udostępniającymi zasoby);
- weryfikacja oraz przygotowywanie umów konsorcjum;
- przygotowywanie odwołań w toku procesów związanych z działaniem bądź zaniechaniem zamawiającego;
- merytoryczne wsparcie zamawiających w postępowaniach o udzielenie zamówienia (weryfikacja ofert);
- reprezentacja wykonawców w sporach z zamawiającymi (w tym w toku prowadzonych postępowań o zamówienie publiczne);
- reprezentacja przed Krajową Izbą Odwoławczą oraz sądami powszechnymi.