Wiele osób chcąc zrealizować swoje marzenia o własny mieszkaniu, zdecydowało się zaciągnąć kredyt frankowy, który z biegiem czasu okazał się bardzo ryzykownym i niekorzystnym produktem bankowym.
Czym są kredyty frankowe?
Kredyty frankowe to kredyty hipoteczne wyrażone w obcej walucie – franku szwajcarskim. Popularne w pierwszej dekadzie XXI wieku, obecnie budzą wiele kontrowersji z powodu ujawnienia się licznych wad umów frankowych. Kredytobiorcy otrzymywali kredyt w złotówkach, a frank szwajcarski służył jako przelicznik zadłużenia i raty. Niestety, przez wprowadzenie przez banki niedozwolonych postanowień umownych, znanych jako klauzule abuzywne, banki miały możliwość wpływania na zobowiązania kredytobiorców, co zwykle przynosiło negatywne skutki finansowe, w postaci istotnego wzrostu zadłużenia i wysokości rat.
Analiza pierwotnej postaci kredytów frankowych pozwala na stwierdzenie, że z uwagi na pozornie korzystne warunki finansowe, wydawały się one znacznej ilości społeczeństwa na tyle atrakcyjne, aby wziąć na siebie ryzyko związane z obcą walutą. Co więcej, przyszli kredytobiorcy zapewniani byli, przez pracowników banków, o stabilności franka szwajcarskiego, co w toku procesów stanowi istotny aspekt nieuczciwych praktyk prowadzonych przez banki.
Możliwe działania kredytobiorców
Obecnie kredytobiorcy podejmują działania mające na celu ustalenie nieważności kredytów. Oznacza to, że umowa nie obowiązywałaby od momentu jej zawarcia. Unieważnienie umowy wiąże się z koniecznością rozliczenia stron, co obejmuje ze strony kredytobiorcy wyłącznie zwrot kapitału udzielonego kredytu, bez opłat prowizji i odsetek, a ze strony banku zwrot wszystkich wpłat kredytobiorcy.
Odfrankowienie
Alternatywą jest odfrankowienie kredytu, które polega na eliminacji klauzul abuzywnych z umowy. W takim przypadku umowa trwa dalej, ale kredyt staje się kredytem złotówkowym z zachowanie niskiego oprocentowania. Dla kredytobiorcy korzyścią może być zwrot nadpłaty powstałej na skutek wprowadzonych klauzul abuzywnych.
Wsparcie merytoryczne oraz reprezentacja w sporze z bankiem
Doświadczenie w sprawach przeciwko bankom pozwala nam na reprezentację klientów w „sprawach frankowych”, których odpowiednie poprowadzenie zależy już od indywidualnej sytuacji danego klienta.
Kluczowym jest przeprowadzenie kompleksowej rozmowy, dzięki której staramy się poznać aktualny stan faktyczny, stanowiący punkt wyjścia dla dalszych działań profesjonalnego pełnomocnika. Nieodzownym aspektem jest również analiza umowy kredytowej, po to, aby po ocenie zawartych w niej postanowień podjąć się dalszych czynności przygotowujących, co do zasady, do wszczęcia postępowania.
Nasi prawnicy, dzięki praktyce procesowej, są w stanie wesprzeć również w czynnościach związanych z gromadzeniem niezbędnej dokumentacji, aby na późniejszym etapie móc już podjąć się reprezentacji przed odpowiednim sądem. Po procesie dopilnujemy rozliczenia z bankiem i wykreślenia hipoteki.
Zakres obsługi prawnej:
- analiza prawnych aspektów umowy zawartej z bankiem;
- wsparcie klienta przy uzyskaniu wszelkiej niezbędnej dokumentacji;
- przygotowanie i złożenie reklamacji do banku;
- sporządzenie oraz złożenie pozwu dostosowanego do sytuacji klienta;
- wsparcie merytoryczne oraz reprezentacja w toku procesu sądowego przeciwko bankowi;
- wykreślenie hipoteki obciążającej nieruchomość.